Jokaisella suomalaisella on keskimäärin 1,29 kaapin pohjalla lojuvaa kännykkää, joita ei käytetä. Asian on arvioinut saksalainen käytettyä elektroniikkaa myyvä yritys reBuy.

Tutkimuksen arvioiden pohjana on Hollannin Tilastokeskuksen laatimaa elektroniikkajätemallia, joka huomioi muun muassa elektroniikan tuonti-, vienti- ja valmistustilastot sekä elinkaariarviot. Lisäksi laskennassa on käytetty operaattorien tilastoja kännykkäliittymäsopimuksista, puhelinten myyntitilastoja ja yhtiön teettämiä kuluttajatutkimuksia.

Otoksessa mukana olevien 24 Euroopan valtion sekä Yhdysvaltojen, Kanadan ja Uuden-Seelannin joukosta henkeä kohden käyttämättömiä puhelimia on Suomea enemmän vain Ruotsissa. Ruotsin lukema on 1,31. Määrällisesti tämä tarkoittaa Suomessa 7,1 miljoonaa puhelinta ja Ruotsissa 13,5 miljoonaa. Suurin absoluuttinen luku, 223,1 miljoonaa, löytyy luonnollisesti Yhdysvalloista.

Hämmästyttävää kyllä, suomalaiset ovat tästä huolimatta vertailun parhaita kierrättämään puhelimiaan. Peräti 89 prosenttia kännykkäjätteestä päätyy kierrätykseen tai uudelleen myyntiin. Huonoimmassa maassa eli Puolassa lukema on 69 prosenttia.

Käytettynä ostetuiden kännyköiden käytössä Suomi on puolestaan häntäpäässä. Kotitalouksissamme on keskimäärin 27 prosentissa vähintään yksi käytetty puhelin. Latviassa, Unkarissa ja Puolassa näin on liki joka toisessa kodissa. Tällä listalla maat ovat selvästi jakautuneet elintason mukaan.

ReBuyn arvion mukaan näissä 27 maassa sijaitsevien puhelinten sisältämien kierrätettävien metallien kuten kullan, hopean, palladiumin, platinan ja kuparin yhteisarvo on 1,9 miljardia euroa. Suomalaisten puhelimissa niitä on 18 miljoonan edestä.

ReBuyn puhelintutkimus
Kännyköitä / henkilöKäytettyjä kännyköitä sisältävät kotitaloudet (%)Käytöstä poistettuja kännyköitä / henkilöKännyköiden kierrätys-%
Ruotsi0,99321,3180
Suomi0,99271,2989
Liettua1,08411,2480
Viro0,98381,2485
Iso-Britannia0,92291,2483
Portugali0,9341,1981
Tanska0,82301,1981
Itävalta0,9281,1780
Romania0,89431,1379
Slovenia0,98351,188
Ranska0,86361,0876
Italia0,96351,0575
Saksa0,92311,0284
Irlanti0,87281,0184
Espanja0,91380,9789
Bulgaria0,86420,9678
Latvia0,94460,9183
Kreikka0,95370,971
Sveitsi0,91340,8683
Belgia0,84260,8573
Unkari0,87460,8382
Kroatia0,86330,8383
Hollanti0,91350,7775
Puola0,95450,7669
Yhdysvallat0,85270,6874
Kanada0,78390,670
Uusi-Seelanti0,87280,5473