Seuran tiedotteen mukaan Elias ”Jamppi” Olkkonen on allekirjoittanut kahden vuoden sopimuksen. Uuden pelaajan myötä joukkue hakee uutta kipinää tulevaisuutta varten.

Kiinnityksen kannalta huomionarvoista on se, että Olkkonen on saanut Valvelta pelikiellon, joka koskee kaikkia yhtiön omia CS:GO-turnauksia. Encen tiedotteessa todetaankin, että seura pyrkii auttamaan pelaajaa ankarien sanktioiden löysentämiseksi.

Aikaisemmin on uutisoitu, että Olkkonen on haastamassa Valvea oikeuteen pelikiellon takia. Tiedettävästi varsin rahakas sopimus eurooppalaisen OG-organisaation kanssa karahti kiville kiellon takia.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeudella toimitetussa haastehakemuksessa Olkkonen vaatii Valvelta pelikiellon kumoamista sekä 268 092 euron korvauksia.

Olkkonen debytoi joukkueen riveissä BLAST Premier Qualifier -turnauksessa Sami “xseveN” Laasasen tilalla.

Reilun vuoden aikana suomalainen e-urheiluorganisaation Encen menestys on tehnyt kilpapelaamista näkyväksi Suomessa. Seuran CS:GO-joukkue nousi vuoden 2019 aikana maailman parhaimpien tiimien joukkoon.

Esimerkiksi keväällä 2019 joukkue sijoittui hopealle IEM Katowice Major -turnauksessa. Sijoituksestaan Ence nettosi 150 000 dollaria.

Kuitenkin vuoden loppupuoliskolla joukkueen vauhtia alkoi hiipua. Uutta kipinää haettiin pelaajavaihdolla, kun kokoonpanon riveihin astui 23.8. mousesportsin entinen tähtipelaaja Miikka ”suNny” Kemppi. Samalla ovenavauksella joukkueesta poistui tiimin pelinsisäinen kapteeni Aleksi ”Aleksib” Virolainen.

Pelaajavaihdoksesta ei ole kuitenkaan ollut mainittavaa iloa, sillä joukkueen kansainvälinen menestys on jäänyt vaatimattomalle tasolle.